Eviniz ve İş Yeriniz İçin Paylaşımlı Kullanım

Paylaşımlı özel şarj istasyonu nedir?

Apartman, site yada kurumunuza (işyerinize/plazanıza) özel Paylaşımlı kullanım için özel şarj istasyonu kurdurabilir ayrıca online yönetim ekranlarından şarj istasyonunuzun kullanımını takip edebilir ve yönetim işlemlerini yapabilirsiniz. Paylaşımlı kullanım imkanı tanıyan bu sistemde ürün ile birlikte verilecek olan RFID kartları kullanıcılara tanımlanır. Böylece hangi kullanıcının ne kadar tüketim yaptığını takip edebilirsiniz. Dilerseniz kullanıcıların kartlarına para yüklemesi yapabilir ve kullanılan miktar kartlarından otomatik olarak düşebilir. Tüm işlemler online olarak bulut altyapısı kullanılarak kaydedilir ve ister cep telefonunuzdan isterseniz bilgisayarınızdan raporlamalar alabilirsiniz. Online sistem üzerinden kullanıcılar araçlarının şarjı için randevu sistemi ile yer ayırtabilirler. Bu sayede şarj istasyonu verimli bir şekilde kullanılır ve sıra beklemek zorunda kalmazsınız. Randevu saatinde cihaz sadece sizin kartınızla çalışacaktır.

Paylaşımlı şarj istasyonu ne gibi avantajlar sağlar?

Paylaşımlı şarj istasyonu sitelere, plazalara, otoparklara, iş yerlerine, AVM’lerde, kafelerde veya evinizin park alanına rahatlıkla kurulabilir ve sizin yönetiminizde tanımlı kullanıcıların kullanımına sunulur. İsteye bağlı bu ortaklık sayesinde kişi başına maliyet azaltılmış olur. Ayrıca daha yüksek çıkış gücüne sahip istasyon kurmanın maliyetlerini de tek başınıza yüklenmiş olmazsınız. Dilerseniz DC şarj istasyonu kurarak hızlı şarj imkanına sahip olabilirsizin. Böylece şarj süresini 2 saate indirmeniz mümkündür.

Paylaşımlı şarj istasyonu ile gelir elde edebilir miyim?

İş ortaklığı özelliği sayesinde paylaşımlı şarj istasyonunuzu halkın kullanımına açabilir ve bu sayede gelir elde edebilirsiniz. Online sistem ağımıza kaydınız yapıldıktan sonra online olarak harita üzerinde lokasyonunuz, istasyon gücünüz, soket tipiniz ve kullanım durumu  görüntülenir. Kullanıcılara tanımlanacak olan kartlarla ödeme yapılabilir. Böylece tek bir yatırımla ek gelir sağlayabilirsiniz.

Şarj istasyonu kurulumu için altyapı gereksinimi nelerdir?

Önceleri ev ve işyerlerinde tek fazlı elektrik altyapısı mevcutken yeni yapılarda genellikle 3 fazlı elektrik hattı çekilmektedir. Plaza ve iş merkezlerinin genelinde 3 fazlı hat mevcuttur. Fakat bu hatlar o binanın ihtiyacı gözetilerek çekilmiştir ve şarj istasyonunuzun gücüne ve kurmak istediğiniz istasyon sayısına göre hattın güçlendirilmesi gerekebilir. Tek fazlı şebekelerde gücü arttırmak ve şarj süresini azaltmak için kablo kesitlerinin büyütülmesinin yanı sıra 3 fazlı hat çekilmesi idealdir. Böylece şarj süresi 2-6 saate düşecektir. Sigorta, kaçak akım rölesi, darbe akım koruma, faz koruma gibi elemanların da güçlendirilmeleri güvenliği arttıracaktır.

Bana en uygun şarj istasyonu hangisi?

AC şarj istasyonlarının gücü 3.7 kW ile 22 kW arasında değişmektedir. DC şarj istasyonları ise 25 kW-175 kW arasında güç üretmektedir. DC şarj istasyonlarında da çok yüksek oranda akım çekilmektedir. Bu sebeple bu istasyonların kurulumları yüksek yatırım maliyeti gerektirmektedir. Bu yatırım sonrasında hızlı (%80 şarjlanma yaklaşık 30 dk) veya yüksek hızlı (%80 şarjlanma yaklaşık 15 dk) şarj imkanı sunulmaktadır. Çekilmek istenen güç arttıkça maliyet artmakta fakat şarj süresi azalmaktadır. Tercih tamamen kullanıcıya bağlıdır. Peki şarj süresini nasıl hesaplamalıyız dersek basit bir hesap yaparak bunu bulabiliriz:

Eğer aracınızın gücü 22 kW/h ise ve AC şarj istasyonunuzun çıkış gücü de bunu destekliyorsa 22kW x 1 saat(h)= 22 kW’lık bir şarjlanma sağladığınızı hesaplarız. Aracınızın toplam batarya güç kapasitesi 75kW ise bu şarj hızıyla bataryaların %100 şarj oranına ulaşması 3.4 saat sürecektir. Aynı örnekte eğer istasyonunuzun çıkış gücü söz gelimi 7.4kW ise o zaman %100 doluluk oranını 75kW/7.4kW =10 saatte yakalamanız mümkün.

Standart olarak tek fazlı ve 3 fazlı hat durumuna göre 4 adet şarjlanma kademesi bulunmaktadır:

Şarj işlemi gücü arttıkça, bataryayı doldurmak için gerekli şarj süresi düşer. Mod 3’te, şarj gücüne göre (akım ve faz sayısı) 4 adet şarjlanma kademesi bulunmaktadır;

• 3.7 kVA (16A, Tek Faz – 230V AC)
• 7.4 kVA (32A, Tek Faz – 230V AC)
• 11 kVA (16A, Üç Faz – 400V AC)
• 22 kVA (32 A, Üç Faz – 400V AC)

Görüldüğü gibi evinizdeki veya işyerinizdeki elektrik altyapısı tek fazlı ise 3.7kW veya 7.4 kW’lık şarjlanma yapılabilmektedir. 3 fazlı hatlarda ise 11kW ve 22 kW şarj gücüne ulaşılabilir. Tek fazlı bir elektrik şebekesine sahip olmanız bunu değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Sadece bir kere yapılacak olan bu yatırım size gelecekte büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Araç batarya güç kapasitelerinin her geçen gün arttığını ve artmaya devam edeceğini söylemek mümkün.

Nasıl şarj istasyonu sahibi olabilirim?

Talebiniz ile ilgili bize ulaştıktan sonra aşağıdaki süreçler takip edilerek size en uygun şarj istasyonunun kurulumu en kısa zamanda gerçekleştirilir:

• Uzman teknik ekibimiz altyapı gereksinimi tespit etmek üzere keşifte bulunurlar
• Keşif ve talebiniz doğrultusunda size en uygun istasyon tipi ile ilgili teklif hazırlanır.
• Teklifin onayından sonra gerekli hazırlıklar yapılarak öncelikle altyapınız güçlendirilir.
• Şarj istasyonunuzun montajı tamamlanır ve gerekli testler ve tanımlamalar yapılır.
• Devreye alma işleminden sonra gerekli eğitimler tarafınıza verilir.
• Teknik desteğimiz 7/24 sizlere yardımcı olmak için hazırdır.