Eviniz ve İş Yeriniz İçin Özel Kullanım

Neden kişisel şarj istasyonu?

Elektrikli araç sahipleri veya elektrikli araç almayı düşünenler için ev veya iş yerleri için özel şarj istasyonu kurmak akıllıca bir yaklaşımdır. Elektrikli araçların şarj süreleri şarj istasyonunuzun gücüne göre 2-12 saat arası değişmektedir. Dolayısıyla evde dinlenirken veya iş yerinde çalışırken aracınızın şarj olması size iyi bir avantaj sağlar. Gün boyu aracınızla yol alır ve işlerinizi halleder eve gelirsiniz. Evde garajınızda veya park yerinizde aracınızı güvenli kişisel şarj istasyonunuza bağlar ve siz dinlenip ailenizle vakit geçirirken aracınız bir sonraki gün için hazır hale gelir.

Kişisel Şarj istasyonu gerekli mi?

Teorik olarak aracınızı herhangi bir prize takarak şarj etmeniz mümkündür. Fakat bu işlem hem sizin hem de aracınızın güvenliyi için uygun değildir ve birçok ülkede yasaklanmıştır. Bunun yerine tek fazlı veya 3 fazlı kişisel şarj istasyonu kurulumu yapılır. Böylece hem sizin ve aracınızın güvenliği garanti altına alınmış olur hem de şarj süresi daha da kısalmış olur. Şarj tipleri, AC/DC şarj ve diğer bilgiler için lütfen tıklayınız.

Şarj istasyonu kurulumu için altyapı gereksinimi nelerdir?

Önceleri ev ve işyerlerinde tek fazlı elektrik altyapısı mevcutken yeni yapılarda genellikle 3 fazlı elektrik hattı çekilmektedir. Her iki durumda da özel şarj istasyonu kurmanın mümkün olduğunu hatırlatmak gerekir. Peki kişisel şarj istasyonu için gerekli altyapı nedir diye soracak olursanız bunu şu şekilde cevaplamak mümkün: normal şartlarda her evin elektrik alt yapısı aracınızı şarj  etmeye imkan vermektedir. Fakat şebekeden çekilen güç azaldıkça şarj süresi de ters orantılı olarak artmaktadır. Şebekeden daha fazla güç çekebilmek ve şarj süresini azaltmak için hattınızın güçlendirilmesi ve mümkünse 3 fazlı elektrik alt yapısına dönüştürülmesi gerekmektedir. Böylece şarj süresi 2-6 saate düşecektir. Bu durumda kablo kesitlerinin arttırılması ve sigorta, kaçak akım rölesi gibi elemanların da güçlendirilmeleri güvenliği arttıracaktır.

Kullanım bedellerini nasıl öderim?

Ev ve işyerinizde kişisel şarj istasyonu kurmanın en avantajlı taraflarından biri aracınızın şarjı için tükettiğiniz elektriğin bedeli halihazırda adınıza kayıtlı elektrik faturasına yansıyacaktır. Böylece farklı bir abonelik, başvuru, kayıt v.s. gerektirmez. Otomatik ödeme talimatı vererek faturalarınızı her zamanki gibi kolayca ödeyebilirsiniz.

Kullanım ihlallerini nasıl önleyebilirim?

Eğer şarj istasyonunuz evinizin dışında bulunan bir park yerindeyse izinsiz kullanımların önüne geçebilmek için RFID kart veya şifre tanımlayabilirsiniz. Bu sayede sadece izin verdiğiniz kullanıcıların istasyondan faydalanmalarını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz kullanıcıların tüketim miktarlarını da raporlayabilirsiniz.

Bana en uygun şarj istasyonu hangisi?

Ev tipi AC şarj istasyonlarının gücü 3.7 kW ile 22 KW arasında değişmektedir. Çekilmek istenen güç arttıkça maliyet artmakta fakat şarj süresi azalmaktadır. Tercih tamamen kullanıcıya bağlıdır. Peki şarj süresini nasıl hesaplamalıyız dersek basit bir hesap yaparak bunu bulabiliriz:

Eğer aracınızın gücü 22 kW/h ise ve AC şarj istasyonunuzun çıkış gücü de bunu destekliyorsa 22kW x 1 saat(h)=  22 kW’lık bir şarjlanma sağladığınızı hesaplarız. Aracınızın toplam batarya güç kapasitesi 75kW ise bu şarj hızıyla bataryaların %100 şarj oranına ulaşması 3.4 saat sürecektir. Aynı örnekte eğer istasyonunuzun çıkış gücü söz gelimi 7.4kW ise o zaman %100 doluluk oranını 75kW/7.4kW =10 saatte yakalamanız mümkün.

Standart olarak tek fazlı ve 3 fazlı hat durumuna göre 4 adet şarjlanma kademesi bulunmaktadır:

Şarj işlemi gücü arttıkça, bataryayı doldurmak için gerekli şarj süresi düşer. Mod 3’te, şarj gücüne göre (akım ve faz sayısı) 4 adet şarjlanma kademesi bulunmaktadır;

  • 3.7 kW (16A, Tek Faz – 230V AC)
  • 7.4 kW (32A, Tek Faz – 230V AC)
  • 11 kW (16A, Üç Faz – 400V AC)
  • 22 kW (32 A, Üç Faz – 400V AC)

Aracınız yukarıda bulunan şarj kademelerinden hangisini destekliyorsa en yüksek bu seviyede şarjlanma yapabilirsiniz. Evinize ve işyerinize alacağınız özel şarj istasyonunun da buna uygun seçilmesine dikkat ediniz. Eğer aracınız 11 kW destekliyorsa ama siz 22 kW destekleyen bir istasyona bağlandıysanız, şarj kontrol sistemi istasyon akımı kısıtlayacak ve size 11kW seviyesine göre akım sağlayacaktır. Görüldüğü gibi bir istasyondaki şarjlanma süresi, sadece istasyonun gücüne değil, aracınızın neyi kabul ettiğine (onboard charger gücü) de bağlıdır. Batarya kapasitesi arttıkça da, şarj süresi artar.

Yukarıdaki tabloda yer aldığı gibi evinizdeki veya işyerinizdeki elektrik altyapısı tek fazlı ise 3.7kW veya 7.4 kW’lık şarjlanma yapılabilmektedir. 3 fazlı hatlarda ise 11kW ve 22 kW şarj gücüne ulaşılabilir. Tek fazlı bir elektrik şebekesine sahip olmanız bunu değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Sadece bir kere yapılacak olan bu yatırım size gelecekte büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Araç batarya güç kapasitelerinin her geçen gün arttığını ve artmaya devam edeceğini söylemek mümkün.

Nasıl şarj istasyonu sahibi olabilirim?

Talebiniz ile ilgili bize ulaştıktan sonra aşağıdaki süreçler takip edilerek size en uygun şarj istasyonunun kurulumu en kısa zamanda gerçekleştirilir:

  • Uzman teknik ekibimiz altyapı gereksinimi tespit etmek üzere keşifte bulunurlar
  • Keşif ve talebiniz doğrultusunda size en uygun istasyon tipi ile ilgili teklif hazırlanır.
  • Teklifin onayından sonra gerekli hazırlıklar yapılarak öncelikle altyapınız güçlendirilir.
  • Şarj istasyonunuzun montajı tamamlanır ve gerekli testler ve tanımlamalar yapılır.
  • Devreye alma işleminden sonra gerekli eğitimler tarafınıza verilir.
  • Teknik desteğimiz 7/24 sizlere yardımcı olmak için hazırdır.