Elektrikli Araçlar Hakkında Merak Ettikleriniz

Elektrikli araçlar nasıl çalışır?

Elektrikli otomobiller, içten yanmalı motor içermezler ve hareket enerjilerini arka tekerleklerde bulunan indüksiyon motorlarından elde ederler.  Bu motorların içten yanmalı motorlara göre başlıca 3 avantajı vardır, bunlar; verimlilik, aşınmama ve çift yönlü çalışabilmeleridir.

İçten yanmalı motorların en verimlisi dahi yanma, hareketli parçalar, aktarma organları sonucu harcadığı enerjinin sadece %30-35’ini harekete çevirebilir. Fakat elektrikli motorlarda bu oran %90’dır. Diğer motorlarda kalan enerji; ısı, titreşim ve ses olarak açığa salınırken, elektrikli motorlar verimli olmaları sebebiyle fazla ses ya da ısı üretmezler.

Elektrikli otomobillerin batarya ömrü ne kadardır?

Modern elektrikli otomobiller Lithium-ion pillerden oluşan bataryalar ile çalışır. Birçok otomobil üreticisi ilk 4 sene için %70’e kadar kapasite garantisi sağlasa da, kapasitesi %85’in altına inmiş elektrikli otomobil sayısı azdır.

Örneğin 1 yılda 140,000km yapan ve ticari görevinden dolayı zor koşullarda kullanılan İstanbul Tesla Taksiler’in batarya kaybı %8 civarındadır. Dünyada incelenen örneklerde de son kullanıcıların 200,000km’ye kadar en fazla %10-12 kayıp yaşadıkları gözlemlenmektedir. Batarya ömürlerinin, batarya üreticilerinin kapsamlı çalışmaları sonucu otomobilden daha uzun olması öngörülmektedir.

Elektrikli otomobiller ne kadar yakıt tasarrufu sağlar?

Enerji olarak hesaplandığında 1 litre benzin yaklaşık 10kWh enerji eşleniğine sahiptir. Ortalama bir elektrikli aracın 100km’de 18kWh enerji tükettiği düşünüldüğünde, bu 1,8l/100km’ye denk gelmektedir.

Fiyat olarak ise elektriğin enerji olarak akaryakıttan daha uygun fiyatta olmasından kaynaklı olarak yakıtta yaklaşık 6’da 1 maliyet avantajı bulunur.

Elektrikli otomobilimi nasıl şarj edilebilir?

Elektrikli otomobiller, üzerinde bulunan donanım sayesinde 220V ev prizinden 400V trifaze sanayi prizine kadar elektrik olan her yerden doğru ekipman ile şarj olabilir. Yollar üzerinde ya da vakit geçirilen yerlerde bulunan şarj istasyonlarının kullanımı ise son kullanıcı için daha kolaydır ve bu istasyonlar evlere dahi kurulabilir.

Elektrikli otomobiller ne kadar sürede şarj olur?

Özellikle uzun yol için kurulan hızlı şarj istasyonları 30 dakika gibi kısa bir sürede %80’e kadar şarj imkanı sağlamaktadır. Normal hızlı şarj istasyonlarında bu süre 2 saat ile 4 saat arası değişkenlik gösterir. Standart bir ev prizinden şarj etmek ise bir gece ya da daha uzun sürebilir.

Şarjı tam dolu bir elektrikli otomobilin menzili ne kadardır?

Bugün piyasada satılan elektrikli otomobillerin tek şarj ile gidebildikleri menzil, marka/modele göre 150km ile 600km arasında değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir aracın günde 30km kullanıldığı düşünüldüğünde tüm elektrikli otomobiller günlük ortalama kullanım ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Günümüzde, ortalama 120 km/gün seyahat eden bir kullanıcı rahatlıkla elektrikli araç alıp kullanabilir. Elektrikli araçların yaygınlaşması ile elektrik istasyonlarının ulaşılabilirliği artmakta ve gelişen teknoloji ile daha uzak mesafeler seyahat etmeyi sağlamaktadır.

Elektrikli otomobil şarj istasyonu kurabilir miyim / işletebilir miyim?

Bir işletme sahibi olarak tesisinize kuracağınız şarj istasyonu ile çalışanlarınıza ve misafirlerinize şarj hizmeti verebilir, işletmenizin yenilikçi ve sürdürülebilir kimliğine dikkat çekebilirsiniz. Aynı zamanda bu şarj istasyonlarından gelir elde etme imkanı sağlayabilirsiniz. Bunun için bize başvurup talebinizi belirtmeniz yeterli. Teknik ekibimizin yapacağı keşif sonrasında tesisinize en uygun cihazın kurulumu gerçekleştirilecektir.

DC ve AC Şarj İstasyonu Yatırım Maliyeti

DC şarj istasyonları, AC şarj istasyonlarına göre güç kapasitesine yaklaşık 5 ile 10 kat maliyetli olabilmektedir. Örneğin bugün 1 adet standart özellikle AC şarj istasyonu ünitesi 7 ile 10 bin TL’sına mal olurken, DC şarj istasyonu 35 ile 80 bin TL’sına inşa edilmektedir.

Şarj istasyonunun kurulacağı işletmenin elektrik altyapısının yeterli olmadığı durumda ilgili kurumlardan elektrik altyapı projesinin yeniden çizilmesi, ilgili kurumlardan onayların alınması ve işin takibi işletme başına 3 bin ile 5 bin TL arasında değişmektedir. İşletmenin elektrik altyapısı uygunsa bu işlemlere gerek kalmadan şarj ünitesi direkt olarak kurulabilir.

Ödemeler nasıl gerçekleştirilebilir

Manyetik kartla, taşıt tanıma sistemi ile, mobil telefon üzerinden SMS onayı ile ödeme, kredi kartı bilgileri yüklenmiş uygulama üzerinden otopark ücreti, hizmet bedeli ve elektrik faturası ödenebilir. Kullanıcıların anlık yada aylık kullanımları arşivlenerek faturanın kullanıcılarla paylaşılması veya kullandıkları oranda paylaştırılması mümkündür.

Şarj istasyonlarının merkez server ile haberleşmeleri sağlanmaktadır. Böylece her müşteri belirlenen ödeme yöntemi ile şarj işlemini başlatır ve belirlenen sürelerde bu sisteme ait şarj faturası işletme tarafından müşteriye sunulur. Sistemde kişilerin, ne zaman, ne kadar enerji satın aldıkları gibi bilgiler kontrol merkezinde arşivlenebilmektedir.